PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Szkoła Podstawowa

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Sport

 Tenis stołowy

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką
 Dzień Babci i Dziadka

 Bal  karnawałowy
 Ferie zimowe

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza
 "TOBIE POLSKO"
 Dzień Kobiet
 Dzień Ziemi
 Konstytucja 3 Maja
 

 

 

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

 

rok szkolny 2012/2013

 

 

Dnia 5 października 2012 r. odbyła się uroczystość pasowania na ucznia szkoły podstawowej. Pani Dyrektor Bożena Lorent serdecznie powitała wszystkich, a następnie oddała głos dzieciom - one to bowiem były bohaterami tego spotkania. Pierwszaki wraz z uczniami klas starszych przygotowali program artystyczny pod okiem wychowawczyni - Pani Doroty Woźniakowskiej.

Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przy sztandarze szkoły dzieci powtarzały słowa ślubowania:
 

"Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę.
Ślubuję być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom."

Po ślubowaniu każdy uczeń był osobiście pasowany przez Panią Dyrektor „zaczarowanym ołówkiem”. Był to niezwykły moment. Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców i najbliższych, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić.

Po tylu wrażeniach w salach lekcyjnych czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice, chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością, przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko

 


 

 

rok szkolny 2010/2011

 

 

Pierwsze dni w szkole są dla wszystkich dzieci wielkim przeżyciem. Dotyczy to w szczególności tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Dla nich to, początkowe tygodnie nauki przynoszą wiele nowych doświadczeń i niespodzianek. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tej fazie nauki szkolnej pierwszoklasistów, jest ich pasowanie na ucznia. Właśnie taką uroczystość świętowaliśmy  1października  w naszej szkole. 

autor tekstu: Joanna Sowierszenko

 

album fotografii

Autorzy zdjęć: pani Joanna Sowierszenko i uczeń klasy 6 - Maciej Kuliński

 

rok szkolny 2010/2011

 

PIERWSZA KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

wychowawczyni - Anna Kaśków

 

 

Fotografie z pasowania uczniów szkoły podstawowej możesz obejrzeć klikając tutaj

 

PIERWSZA KLASA GIMNAZJUM

 

 

wychowawczyni klasy 1a - Ewa Chruszczewska

wychowawczyni klasy 1b - Beata Kuna

 

Fotografie z pasowania uczniów gimnazjum możesz obejrzeć klikając tutaj

 

rok szkolny 2008/2009

 

„ NASZA SZKOŁA JEST WESOŁA”

– uroczystość pasowania na ucznia SP w Olszance

 

                Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem. Dotyczy to w szczególności tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Dla nich to, początkowe tygodnie nauki przynoszą wiele nowych doświadczeń i niespodzianek. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tej fazie  szkolnej nauki pierwszoklasistów jest ich pasowanie na ucznia. Do tej uroczystości najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Olszance przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawali zasady zachowania się panujące w szkole, poznawali szkolne życie. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są tego godni.

Ubrani na galowo pierwszoklasiści  i ich rodzice, a także zaproszeni goście, nauczyciele
 i uczniowi szkoły podstawowej  zgromadzili się w sali gimnastycznej PZSP, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Pani dyrektor Bożena Lorent powitała wszystkich bardzo serdecznie. Uroczystość uświetnił swoją obecnością wójt gminy p. Jerzy Dróbka,  ks. Aleksander Michał Drożdż,  oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Violetta Kozicka Kruk. Akademię prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego SP – Magdalena Traka, która na początku uroczystości  razem z Paulinką Bryll wyrecytowała przepiękne wiersze z życzeniami, następnie Anna Bajcer i Klaudia Sługocka swoim kryształowym śpiewem oczarowały wszystkich. Po tak barwnym wstępie głos oddano bohaterom dnia – pierwszoklasistom.

Kolorowy, roześmiany tłum siedmiolatków godnie wystąpił  przed  licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem p. wychowawczyni Anny Michalak. By zasłużyć na miano ucznia, dzieci recytowały wiersze o swojej ojczyźnie, szkole,  popisywały się umiejętnościami piosenkarskimi, tanecznymi oraz  ogólną wiedzą o życiu i przyrodzie.  Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem  zmaganiom pierwszoklasistów i  nie szczędzili braw po ich występach.

Jednak  największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Bożena Lorent dotykając ramienia ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami  „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”, a pani wicedyrektor Violetta Świder wręczała  "Dyplomy pasowania na ucznia" każdemu siedmiolatkowi.  Od tamtej chwili już nie byli dziećmi - maluchami, ale prawdziwymi uczniami klasy pierwszej.  Na zakończenie  akademii wystąpił wójt gminy p. Jerzy Dróbka, który pogratulował pierwszoklasistom wspaniałego występu, zachęcał do wzmożonej pracy, nauki i wysiłku sportowego za przykład przedstawił wszystkim  uczennicę klasy piątej - Aleksandrę Pańkowską, która dzięki pilnej i wytrwałej pracy i ćwiczeniom   osiąga wspaniałe wyniki w lekkoatletyce, zdobywając najwyższe pozycje.  Następnie wystąpiła p. dyrektor B. Lorent  i p. Violetta Kozicka Kruk z życzeniami i gratulacjami dla najmłodszych oraz   nauczycieli.

Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez swoich rodziców kolorowymi  „rożkami obfitości”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej w ich gabinecie.

 Atmosfera w tym dniu była  radosna i uroczysta. Było sporo radości,  uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy  wcielone do Braci Uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę.  Dzień ten na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych.

 

                                                                                Tekst i foto Joanna Sowierszenko

 

Aby obejrzeć fotografie z pasowania kliknij tutaj

 

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW PSP

rok szkolny 2007/2008

 

Fotografie z pasowania możesz obejrzeć klikając tutaj

 

 


 

PASOWANIE

rok szkolny 2006/2007

 

Pasowanie na ucznia gimnazjum odbyło się 13 października. Brały w nim udział wszystkie klasy pierwsze gimnazjum (bohaterowie tego wydarzenia), nauczyciele oraz rodzice. Organizacją całości zajęli się nasi wychowawcy wspomagani przez kolegów ze starszych klas i nas samych.

Był to dla nas bardzo ważny dzień. Ubrani w stroje galowe  zjawiliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pierwszą rzeczą, która przyciągnęła nasz wzrok była piękna dekoracja, nawiązująca do pasowania na rycerza. Po uroczystym rozpoczęciu oraz przywitaniu nas przez Panią Dyrektor rozpoczęła się część artystyczna, składająca się między innymi z konkurencji,
w których brali udział przedstawiciele wszystkich trzech klas pierwszych. Konkurencje miały sprawdzić, na ile jesteśmy już gotowi aby dołączyć do grona gimnazjalistów (gdyby naprawdę wystarczyło wykazać się tylko takimi zdolnościami…). Największą atrakcją okazał się sprawdzian umiejętności tanecznych, ponieważ brali w nim udział sami chłopcy, którzy przyznawali się do tego, że taniec nie jest ich pasją. Drugą, wyjątkowo ciekawą konkurencją, było samodzielne stworzenie naszego szkolnego godła. Tutaj musieliśmy się wykazać przede wszystkim znajomością tradycji szkoły. Oczywiście wszystkie trzy klasy stanęły na wysokości zadania tworząc piękne (choć nieco od siebie różniące się) godła.

Najszczególniejszym i najbardziej jednak przez nas oczekiwanym momentem było samo pasowanie. Była to chwila bardzo uroczysta. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymaliśmy
od naszych wychowawców piękne dyplomy.

A potem…

Gdy emocje już opadły udaliśmy się do gabinetów, w których nasi rodzice przygotowali nam prawdziwą ucztę. Objadaliśmy się pysznymi ciastami, ciastkami, cukierkami i czekoladkami, zapominając na moment, że właśnie przed chwilą staliśmy się pełnoprawnymi gimnazjalistami… 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.